Killswitch

Çoğu kişinin aklına takılabileceğini düşündüğümüz bir konuyu ele alıyoruz. Gitarıma killswitch takabilir miyim? Hakikatten nedir bu killswitch? Killswitch aslında çok basit bir mekanizmadan oluşan bir sistemdir. Asıl olayı da genellikle uzun notaları butona bastığınız an sesi tamamen sıfırlayıp elinizi butondan çektiğiniz an çalmaya devam etmesini sağlayan bir sistemdir. Bazı gitarların üzerinde direkt olarak fabrika çıkışı bulunabilen bu sistem herhangi bir gitara (amfiye bağlanabilir olması şartıyla) daha sonradan da eklenebilir. Aşağıdaki videoda bunu nasıl yapabileceğimizi gösteren bir rehber de mevcuttur.

Gitarlara Kolayca Killswitch Nasıl Takılır?

Peki Nasıl Temin Edebiliriz Bu Killswitchi?

Öncelikle gitarınızın kasasına uygun bir buton seçmeniz size montaj açısından daha çok kolaylık sağlayacaktır. Nereden alacağımız konusuna da gelirsek herhangi bir elektronikçiden (gitar mağzalarından almanız tavsiyemizdir) yaylı (bu konu önemli) bir switch almalısınız. Bildiğimiz kapı zili usulü olanlardan. Daha sonra matkap ya da aynı işlevi görecek alet yardımıyla gitarınızın uygun bir yerini delip montaj işine başlayabilirsiniz.

Uyarı: Gitarınıza zarar vermemek açısından bu işlemleri ya bilen birinin bir yardımıyla ya da gitar kursu İzmir’e veya bir luthierine götürerek yaptırabilirsiniz.