Kendi Kendine Akord Eden Elektro Gitar

Bugün sizlerle çok ilginç bir konuyu inceleyeceğiz; Otomatik Akord Yapan Elektro Gitar.

Bu elektro gitarın üzerinde bulunan yeni özellik sizleri çok şaşırtacak. Gitar kursu İzmir temsilcisi olarak hazırladığımız yazımıza dilerseniz geçelim.

Kendi-Kendine-Akord-Eden-Elektro-Gitar

Gibson firmasının “Robot Guitar” adıyla andığı ve müzik ensdüstrisine damga gibi vuran bu gitar kendi kendini akord edebiliyor. Hayır, yanlış duymadınız, gerçekten kendi kendini akord edebiliyor. Peki bu sistem nasıl mı çalışıyor?

Elektro gitarın sap kısmının arkasında yer alan bir mekanizma ile işleyen bu düzeneği özetlemek gerekirse;

Burgulara elektronik düzenekler kurarak, robot guitar özelliği taşıyan aletin üzerine ses alan ve ölçen bazı eklentiler ekleyerek, gitarın tınısına göre otomatik olarak doğru ses aralığına çeken otomatik burgular ile çalışıyor. Kısacası, sesi algılayan ve istediğiniz akord düzenine ayarlayabilen işitsel bir cihaz.

“Peki bunun fiyatları nasıl?”

Bu gitarların fiyatı yaklaşık olarak 2000$

Dünya genelinde çok fazla ilgi görmese de fiyatında bir azaltma yapılmadığı gibi üretime de devam edilmekte.

Tabi ki de %100 doğru akord etmiyor fakat konser gibi etkinliklerde akor düzeni değiştiren bir kişiyseniz bu alet tam size göre. Tek bir tuş ile istediğiniz akor düzenine güvenli ve hızlı bir şekilde geçebileceğiniz bir gitar.

Gitarımı Neden Akort Etmeliyim?

Özellikle yeni gitar öğrenenler için gitarı akort ederek çalmanın önemi son derece önemlidir. Müzik kariyerine yeni başlayanların en çok dikkat etmeleri gereken konu sağlıklı müzik kulağı gelişimidir. Eğer çaldığınız gitar ya da genel olarak enstrüman akort edilmemiş ise, sürekli yanlış sesler alarak müzik kulağı gelişiminizi tam anlamı ile bloke etmiş olursunuz. İşte bu yüzden yeni başlayanlar ya da ustalar farketmez, kullandığı enstrümanı akortlu kullanmak durumundadır.


Gitar kursu İzmir temsilcisi olarak bu elektro gitarları amaç doğrultusunda satın alınabilecek elektro gitarlar olduğunu düşünüyoruz. Eğer paranız ve kullanabileceğiniz ekstra alanlar var ise alabilirsiniz fakat ömürlük bir gitar arıyorsanız, bu gitar size hiç uygun değil. Elektronik düzeneklere pek fazla güvenmemek gerekiyor bizce müzik dünyasının içerisinde.