İzmir gitar kursu öğretmenlerimiz tarafından hazırlanan gitar satın alma rehberi yazı dizimizin ilk yazısına hoş geldiniz. Bu yazılarımızda ilk kez elektro gitar satın alacaklara veya ilk gitarını hatalı bir şekilde satın almış ve ikinci gitarı konusun daha doğru bir seçim yapmak isteyen gitaristler için önemli konulara değineceğiz.

  • Öncelikle elektro gitar satın alırken dikkat etmemiz gereken ilk kural hangi müzik tarzına göre gitar çalmak istediğiniz konusunda kararınızı vermeniz gerektiğini belirtiyor. İllaki iyi bir gitar marka bir gitar demek anlamına gelmez. Ekonomik duruma göre tabiyi sevilen tarzla bağlantılı olarak Gibson, Fender, İbanez, Musicman marka gitarlar tercih etmek müzik açıdan çalan bireyi daha güzel tatmin edicektir.
  • Fiyat olarak uygun gitarlar tercih edilebilir. Marka olarak Rockson, T&T Sisters, Epiphone, Cort vb gibi markalar tercihler arasında ön plandadır.Daha ilk gitara başlayan öğrenci için bu tarz gitarlarla başlamak daha doğru olacaktır.Bu tarz gitarlar ile birey eğitimini aralıksız sürdürüp bir süre sonra üst model bir gitara geçiş yaptığında yeni gitarının tadını, tonunu ve rahatlığını anlaması açısından daha önemli olacaktır. İlk gitarınızı çok kaliteli bir model olarak almak zorunda değilseniz. Siz bu süreç içerisinde kendinizi geliştirmek ile uğraşacağınız ve sesleri daha yeni tanımaya başlıyor olacağınızdan tonların, klavye rahatlığının farkını anlamak sizin için zor olacaktır.

Elektro gitar satın alırken dikkat etmemiz gereken kısımlar

  • Kullanılan ağaç faktörü: Gitarın yapılış itibarı ile genellikle tercih edilen ağaçlar kızılağaç, maun, dişbudak, ıhlamur ve kavaktır. Bu ağaçların her birinin ton olarak karakteristik özellikleri vardır. Örneğin sert tonlar, yanıcı distortionlar bizi cezbediyorsa ıhlamur veya dişbudak ağaç gövdeli bir gitar tercih etmemiz doğru olacaktır. Gitarın kalitesini belirleyen en önemli madde ağaçlardır.
  • Perdeler: Perdelerin yükseklik ve genişliği elektro gitar çalımını en çok etkileyen faktörlerdir. Perdede genişlik sapın uzunluk ve kısalık durumuna oranla değişir. Medium jumbo kalınlığındaki perdeler ile gitarı çalmak daha rahattır.
  • Manyetikler: Manyetikler çalımdan ziyade icra etmek istediğimiz tona yönelik en büyük etkendir. Humbucker sistemli gitarlarda daha sert tonlar elde etmemiz ve distortionlarda dip gürültülerden kurtulmamız mümkün olacaktır. Clean sound denilen temiz tonlar için özellikle funk tarzı çalan kişilerin single manyetikli gitar kullanması daha doğru bir tercihtir fakat bu humbucker manyetiğe sahip gitar ile funk çalınamaz anlamına gelmemektedir. Önemli olan gitardan elde ettiğiniz tonun içinize sinmesidir.
  • Köprü: Köprü 2 çeşittir.Sabit olan köprüler ve tremolo kollu köprüler.Sabit köprüler genellikle Gibson, Fender marka gitarlarda ve caz kasa gitarlarda kullanılırlar. Tremolo ise en çok tercih edilen gitarlar İbanez ve Esp’dir. Tremolo kolu kullanımı tamamen kişiye bağlıdır ancak gitar üzerine entegre edilmiş bir tremolo kolunun bulunması farklı sesler almanızı sağlayacağından müziğe bakış açınızı değiştirecektir.
  • Elektro gitar fiyatları: Elektro gitarların fiyatlarını belirleyen en önemli etkenler kullanılan ağaç, manyetikler ve işçiliktir. Üst düzey gitarların pahalı olmasının nedenleri bunlar ve marka ismidir. Diğer yandan orta kalite bir gitar ve efekt pedalları ile de aynı kalitede tonlar almak mümkündür. Müzik ile uğraşmaya yeni başladıysanız stüdyoya gittiğinizde bu pedalları kullanmanız bir ön fikir elde etmenizi sağlayacaktır. Gitar değiştirmeye karar verdiğiniz zaman internetten okuduğunuz bilgilerin dahilinde gidip gitarı bir müzik evinde denemeniz en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

Gitar kursu İzmir ders işlenişi, gitar etütleri, çalışmalar ve onlarca faydalı bilginin bulunduğu blogumuzu bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilirsiniz.