Gitar üretimi konusunda günümüzde büyük bir kirlilik içerisindeyiz. Çok kalitesiz ve adi gitarlar satılmakta. El yapımı ya da biraz kalitelli gitarlar da yüksek fiyatlara satılmakta. Gitar Kursu İzmir olarak bu yazımızda gitar seçiminde ağacın etkisini yazdık.

Gitar Seçiminde Ağacın Önemi

Sizce neden bazı gitarların sesleri diğerlerinden daha iyidir? Ya da daha önceden almış olduğunuz bir gitarın aldığınızdan birkaç yıl sonra sesinin size niçin daha hoş geldiğini merak ettiniz mi? Buna bir açıklama gitarın ağacı ve işcilği olabilir.Gitarınızın ağaç tipi sizin yaptığınız müziğin tonunu , ses yüksekliğini ve sesin yayılma menzilini etkileyebilir.Uygun ağacı seçmek gitarda en önemli şeylerden biridir. Ve bu ağacın nasıl işlendiği de önemli konulardan biridir.

Burada ağacın kuru yada yaş olması verdiği ton açısında gitarda önemlidir. Kuru ağaç yaş ağaca göre daha güzel bir ton verir. Dolayısıyla beklemiş ağac daha değerlidir.Tabiki öncelikli olarak ağacın kalitesi daha sonra bekleme süresi.Buradan hareketle gitardaki vintage modasının sebebini anlayabiliriz.Mesele 1960 yapımı fender marka elektro gitarla aynı ağaçtan üretilmiş yeni aynı model gitar arasında ton farkı genellikle vardır. Gitaristler buna gitarın tonu oturmuş yani karakteristik olarak ağacın etkisi tam olarak ortaya cıkmış demektedirler.

Sapta ve gövdede genelde kullanılan ağaçlar ise şöyledir

Sap :Akçağaç , gül ağacı , abanoz , maun

Gövde:Kızılağaç , maun , akçağaç ,kızılağaç,Gül ağacı,..

Burada ağaçların diğer bir önemi her nesnenin kendi doğal frekansının olmasıdır.Ve bu frekans bizim anı insanların seslerindeki farklılık gibi ağaçlarda da ortaya cıkmaktadır.Dolayısıyla farklı ağaçlar ve bu ağacların birbiriyle uyumu ustaların zaman içerisindeki deneyimleri sonucu günümüz haline gelmiştir.

Gitar Dersi İzmir olarak bu yazımızda gitarın yapıldığı ağacın önemi ve gitar seçiminde ağacın önemi konularını işledik. Aklınızdaki sorular için bize ulaşabilir veya sitemizdeki diğer yazıları okuyabilirsiniz.