Her müzik aleti belirli periyotlarla bakıma ve temizliğe ihtiyaç duyar. Bu bakımlar belirtilen zamanlarda mutlaka yapılmalı ve gitarın gerekli onarım işlemi eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Yalnızca gitar için değil tüm müzik aletleri için gerekli bu aşamayı eğer ki es geçip, önemsemez iseniz müzik aletinizin performansında olumsuzluk gözlemleyebilirsiniz.

Zamanla geri alınamayacak problemler ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu yüzden gitar kursu İzmir eğitmenlerimiz tarafından hazırlanmış yazımızdaki maddeleri dikkatlice uygulamanızı ve gitar bakımı hakkında verilen bilgileri dikkatlice gitarınıza empoze etmenizi öneriyoruz. Yazımızın devamında şu bilgilere ulaşabilirsiniz;

 • Klasik gitar temizliği
 • Gitar ıslak mendille silinir mi?
 • Gitar temizleme seti
 • Gitar gövde temizliği

Gitar Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Gitarın tozlanmasını önleyin, sık sık tozunu alın.
  Hem kullanımdan hem de hava koşullarından dolayı gitar bulunduğu alanda sık sık toz alabilir, ancak bu tozlar gitarın üzerinden temizlenmediği takdirde ilerleyen süreçte gitarın özellikle gövde bölümüne zarar verebilir ve çıkarmak istediğinizde de size ekstra zorluk çıkarabilir. Bu yüzden gitar gövde temizliği konusunda cila ve bitkisel yağlardan yararlanarak gövdeye bu yağları damlatabilir ve ardından bu bölgeyi de bir pamuk yardımıyla silebilirsiniz.
 2. Gitarı çalmadığınız zamanlarda korunaklı kutusunda muhafaza edin.
  Eğer ki gitar sürekli dışarıda duruyorsa ortamın kötü koşullarından sürekli etkileniyor demektir. Bu zararı minimuma indirgemek ve gitarınızın olumsuz nem koşullarından zarar görmemesi için mutlaka kullanmadığınız zamanlarda kutusunda tutmanızı tavsiye ediyoruz. Böylelikle hem gitarınızın hem yıpranma payını azaltacak hem de dışarıdan gelebilecek şiddetli bir darbeye karşı önleminizi almış olacaksınız.
 3. Gitarın metal parçalarını kontrol edin ve gerekliyse değişim yapın.
  Metal parçalar uzun süreli kullanımda dış etkenlerden de kaynaklı olarak paslanma yapabilir. Bu tip durumlarda kullanıma devam edilmesiyle birlikte parçalar zamanla (eğer ki ağaçla bağlantılı bir bölüm ise) ağaca zarar vermeye başlar. Bu yüzden bir fırçadan yararlanarak metal parçaların üstündeki pası bastırmadan temizleyebilirsiniz, eğer ki fırça ile halledilebilecek bir sorun değilse çok vakit geçmeden parçanızı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz!
 4. Gitarınızı ısı kaynaklarından uzak tutun.
  Bildiğimiz üzere gitar ağaçtan yapılan bir müzik aleti, bu yüzden fazla ısı bu ağaca zarar verebilir ve önlenemeyecek zararlara yol açabilir. Gitarınızın ağacının zarar görmemesi ve ağaçta yamulmalar meydana gelmemesi açısından gitarı güneş, araba bagayı, kalorifer gibi direkt ısı kaynaklarından uzak tutmanızı öneriyoruz.
 5. Sap bölümünü unutmayın ve mutlaka temizliğini sağlayın.
  Gitarın farkında olmadan en çok tozlanan ve temizlik yapılmamasından dolayı kirlerin yer etmeye başladığı ilk yer ”sap”. Bu yüzden üşenmeden tüm telleri çıkartıp, ardından bu bölgeye bir diş fırçası yardımı ile erişim sağlayarak hafifçe burayı fırçalayın. Fırçalama işlemini bitirdikten sonra çok az bezi nemlendirip burayı tekrardan silmeniz de faydalı olacaktır.Ancak ben detaylı bir temizlik ve bakım yapılsın istiyorum ve bu işlemleri hesaplı yoldan çözmem gerekli diyorsanız gitar kursu İzmir sitemiz aracılığıyla eğitmenlerimizle iletişime geçebilir ve konuyla ilgili ücretsiz bakım ve onarım desteği alabilirsiniz!

İzmir gitar kursu hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizi ziyaret edebilir ve aklınıza takılan her türlü soruyu sitemiz üzerinden bizlere sorabilirsiniz.